Foto: Robin Bøe

Vinnere er uthevet i bold

Barnemusikk
Naboen min – Rockesock
Tonje Unstad – Musling med melk
Karoline Krüger og Fru Nitters Rytmeorkester – Labyrinter!
Mandarinsaft – På vei te en venn

Popgruppe
Band of Gold – Where’s The Magic
Seeb – Nice To Meet You
Lemaitre – Lemaitre 2018
Razika – Sånn kjennes verden ut

Jazz
Gurls – Run boy, run
Moskus – Mirakler
Atomic – Pet Variations
Hanna Paulsberg Concept + Magnus Broo – Daughters Of The Sun

Samtid
Oslo Philharmonic Orchestra – Ørjan Matre: Konsert for orkester
Cikada strykekvartett / Knut Olaf Sunde – Vertigo Room
Kjell Tore Innervik – UTOPIAS — Radical Interpretations of Iconic Musical Works for Percussion
Telemark kammerorkester, dirigent Lars-Erik ter Jung – Chasing Strings

Blues
Jørgen Sandvik – Permanent Vacation
J.T.Lauritsen & The Buckshot Hunters – Blue Eyed Soul Volume 1
Geir Bertheussen Blues Express – Southside
Ulf Myrvold – Old Memories

Årets Tekstforfatter
Eduardo Andersen – La oss ta en idealist
Ina Wroldsen – Hex
Lars Saabye Christensen – Et stille sted
Odd Nordstoga – Kløyvd

Elektronika
Sex Judas feat. Ricky – Go Down Judas
Smerz – Have Fun
Bjørn Torske – Byen
Fakethias – Attune

Metal
Obliteration – Cenotaph Obscure
Aura Noir – Aura Noire
Sylvaine – Atoms Aligned, Coming Undone
Beaten To Death – Agronomicon

Tonos Komponistpris
Oslo Philharmonic Orchestra – Ørjan Matre: Konsert for orkester
Anja Garbarek – The Road Is Just A Surface
Geir Holmsen – Et stille sted
Arve Henriksen/Eivind Aarset/Jan Bang/Jez riley French – The Height Of The Reeds

Viser
Ingeborg Oktober – Skjømmingsboka
Ellen Sofie Hovland – Og solen renner over
Erik Lukashaugen – Vi eier skogene
Masåva – Masåva

Åpen Klasse
Geir Sundstøl – Brødløs
Amgala Temple – Invisible Airships
Harpreet Bansal – Samaya
Anja Garbarek – The Road Is Just A Surface

Årets Musikkvideo
Hkeem / Regissører: Thor Brenne – Ghettoparasitt
Aurora / regissører: Kinga Burza – Queendom
Sondre Justad / Regissør: Trond Kvig Andreassen – Ikke som de andre
Sigrid / Regissører: AB/CD/CD – Sucker Punch

Klassisk
Tora Augestad & Oslo Philharmonic Orchestra – Portraying Passion
Frida Fredrikke Waaler Wærvågen & Ingrid Andsnes – Metamorfose
Christian Ihle Hadland – Christian Ihle Hadland plays Domencio Scarlatti
Stavanger Symfoniorkester – Symphonic Dances

Årets Produsent
Aksel Carlson – Mars, Emilie Nicholas, Arif & Unge Ferarri
Kåre Christoffer Vestrheim – Anja Garbarek, Emilie Nicholas, Håkon Kornstad, Batagraf m.m
Fay Wildhagen – Borders
Kai Gundelach – Baltus

Årets Gjennombrudd og Gramostipend
Boy Pablo
Lise Davidsen
Kamelen
Rotlaus
Ruben

Rock
The Good The Bad And The Zugly – Misanthropical House
Oslo Ess – Frie radikaler
Årabrot – Who Do You Love
Turbonegro – Rock’n’roll Machine

Årets Album
Emilie Nicolas – Tranquille Emilie
Rotlaus – På vei
Sondre Justad – Ingenting i Paradis
Unge Ferarri – Midt Imellom magisk og manisk

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk
Marja Mortensson – Mojhtestasse – Cultural Heirlooms
Johanne Flottorp – Johanne Flottorp
Aslak Brimi Kvartett – Vev
Sudan Dudan – Heimen der ute

Country
Malin Pettersen – References Pt. 1
The Northern Belle – Blinding Blue Neon
Hege Øversveen – goodbye yellow roses
Country Heroes – Honky Tonk Tears

Årets Låtskriver
Ina Wroldsen – Hex
Dagny – Dagny Låtskriver 2018
Unge Ferrari – Midt Imellom Magisk Og Manisk
Thea Hjelmeland – Kulla

Popartist
Emilie Nicolas – Tranquille Emile
Sigrid – Raw EP
Amanda Delara – Running Deep + Soldiers
Sondre Justad – Ingenting i paradis

Årets Hederspris
DDE

Urban
EMIR – Mer av deg
MARS – MARS
Unge Beirut – Hevnen er søt, men jeg tilgir deg
Lil Halima – Lil Halima 2018

Årets Spellemann
Alan Walker

Indie/Alternativ
Thea Hjelmeland – Kulla
Okay Kaya – Both
Fay Wildhagen – Borders
Boy Pablo – Soy Pablo

Årets låt
Mads Hansen – Sommerkroppen

Sponsor Sponsor
Sponsor Sponsor Sponsor