ÅrArtistTittelKategoriUtmerkelse
1999KvartsKvartsFolkemusikk/GammaldansJa
1999Sven NyhusHedersprisenJa
1999Karin Krogh & John SurmanBluesandJazzJa
1999Truls MørkVerker av Elgar og BrittenKlassiskJa
1999The KovenantAnimatronicHardrockJa
1999Babel FishLight of dayVideoprisenJa
1999Lene MarlinPlaying my gameÅrets NykommerJa
1999Lene MarlinPlaying my gamePopsolistJa
1999SavoyMountains of timePopgruppeJa
1999MadrugadaIndustrial silenceRockJa
1999Oslo Filharmoniske Orkester, Det Norske Kammerorkester, Oslo SinfoniettaRolf Wallin: BoylSamtidsmusikkJa
1999Jan EggumDeiligViser/ViserockJa
1999KrøytLowÅpen KlasseJa
1999Lene MarlinSitting Down HereÅrets LåtJa
1999Ole IvarsÅrets SpellemannJa
1999Lene MarlinÅrets ArtistJa
1998Elever ved Gamlebyen SkoleSyng som småfolkBarneplateJa
1998PicazzoBlanke arkDanseorkester/GammaldansJa
1998PäronsodaA nightclub in TunisiaDanceJa
1998Hallvard T. Bjørgum, Bjarne Herrefoss, Knut HamreToneflaumFolkemusikkJa
1998Ole PausÅrets HedersprisJa
1998Espen RudRudlendeJazzJa
1998Solveig KringlebotnBlack rosesKlassiskJa
1998CovenantNexus polarisHardrockJa
1998Bertine ZetlitzMorbide latenight showÅrets NykommerJa
1998Bertine ZetlitzMorbid latenight showPopsolistJa
1998D'SoundBeauty is a blessingPopgruppeJa
1998Midnight ChoirAmsterdam strandedRockJa
1998Oslo Filharmoniske OrkesterLasse Thoresen: The sonic mindSamtidsmusikkJa
1998VampFlua på veggenViser/ViserockJa
1998Bugge Wesseltoft, Sidsel EndresenDuplex rideÅpen KlasseJa
1998Lene MarlinUnforgivable sinnerÅrets LåtJa
1998Leif Ove AndsnesÅrets SpellemannJa
1998Vidar BuskÅrets ArtistJa
1997Petter Moen og Øyvind GravdalLivet i LyriakaBarneplateJa
1997GluntanLevandes live!Danseorkester/GammeldansJa
1997Palace of PleasureEmperor nortonDance/TechnoJa
1997Ragnhild FurholtSegner syngFolkemusikkJa
1997Vigleik Storaas TrioAndre BilderJazzJa
1997Sigurd SlåttebrekkMaurice Ravel: Musikk for pianoKlassisk musikkJa
1997MotorpsychoAngels and daemons at playHardrockJa
1997LocomotivesSpinÅrets nykommerJa
1997Espen LindRedPopsolistJa
1997Velvet BellyLuciaPopgruppeJa
1997Poor Rich OnesFrom the makers of oziumRockJa
1997Trond SæverudGhosts: Fiolinmusikk av Hvoslef, Nordheim og HauglandSamtidsmusikkJa
1997Odd Børretzen og Lars Martin MyhreVintersangViser og viserockJa
1997Nils Petter MolværKhmerÅpen KlasseJa
1997Espen LindWhen Susannah CriesÅrets LåtJa
1997Bjørn EidsvågÅrets SpellemannJa
1997Espen LindÅrets ArtistJa
1996Eventyr-ensembletManndattera og kjerringdatteraBarneplaterJa
1996Ole IvarsDans på SkjermertoppDanseorkesterJa
1996Bel CantoMagic boxBeste DanceartistJa
1996Arne M. SølvbergNordfjordslåttarFolkemusikk/GammaldansJa
1996Odd BørretzenJuryens HedersprisJa
1996Bugge WesseltoftNew conception of jazzJazzJa
1996VertavokvartettenCarl Nielsen: Strykekvartetter op.5 og 13KammermusikkJa
1996Det Norske Kammerorkester m/Iona BrownGrieg/Nielsen: Musikk for strykeorkesterOrkestermusikkJa
1996Helén EriksenStandardsÅrets NykommerJa
1996Unni WilhelmsenTo whom it may concernBeste Kvinnelige ArtistJa
1996Ivar EidemMissions of a clownBeste Mannlige ArtistJa
1996Bel CantoMagic boxBeste GruppeJa
1996MotorpsychoBlissardBeste RockartistJa
1996Vamp13 humlerVisesangJa
1996Mari BoineEallinÅpen KlasseJa
1996Unni WilhelmsenTo whom it may concernÅrets AlbumJa
1996Odd Børretzen og Lars Martin MyhreNoen ganger er det all rightÅrets LåtJa
1996D.D.E.Årets SpellemannJa
1995Gustav LorentzenKanskje kommer kongenBarneplaterJa
1995Nye RingnesinFrå vals til viseFolkemusikk/GammaldansJa
1995Arne BendiksenSpesialprisJa
1995Vigleik Storaas TrioBilderJazzJa
1995Cikada Kvartetten med flerBlack AngelsKammermusikkJa
1995Truls Mørk/London Filharm. Orkester m/Mariss JansonsShostakovich: Cello konserterOrkestermusikkJa
1995Green CortinasSleepÅrets nykommerJa
1995Lynni TreekremHaugtussaBeste Kvinnelige ArtistJa
1995Morten HarketWild seedBeste Mannlige ArtistJa
1995DeLillosSent og tidligBeste GruppeJa
1995SeigmenMetropolisBeste RockartistJa
1995Terje RypdalIf mountains could singÅpen KlasseJa
1995Morten HarketWild seedÅrets AlbumJa
1995Morten Harket/Håvard Rem v/Morten HarketA kind of christmas cardÅrets LåtJa
1995Morten HarketÅrets SpellemannJa
1995Kim Hiorthøy v/RacerKan det være nødvendig å være så sint?Beste PlateomslagJa
1994Terje FormoeKaptein Sabeltann og hemmeligheten i KjuttavigaBarneplaterJa
1994Knut Buen/Leif Rygg/Kåre NordstogaBjølleslåttenFolkemusikk/GammaldansJa
1994Egil Kapstad TrioRemembranceJazzJa
1994Håkon AustbøMessiaen - Vingt regardsKlassisk musikk/SamtidsmusikkJa
1994WeldNatural toolsBeste NykommerJa
1994Anne Grete PreusMillimeterBeste Kvinnelige ArtistJa
1994Jonas FjeldNerven i min sangBeste Mannlige ArtistJa
1994Tre Små KinesereHjertemedisinBeste GruppeJa
1994Anne Grete PreusMillimeterÅrets AlbumJa
1994Anne Grete Preus v/Anne Grete PreusMillimeterBeste LåtJa
1994Dance With A StrangerÅrets SpellemannJa
1994Kim HiorthøyMotorpsychos Timothy's MonsterÅrets plateomslagJa
1993Bukkene Bruse/Geirr Lystrup/Anne Kari Hårnes/Kirsten Bråten BergVåre beste barnesanger 2BarneplaterJa
1993HellbilliesPela steinRoots og CountryJa
1993Bjørn Odde og Amund BjørgenSlåttemusikk frå LomFolkemusikk/GammaldansJa

Gjør et søk i Spellemanns arkiv. Finn nominerte og vinnere fra alle år!