ÅrArtistTittelKategoriUtmerkelse
2016Henrik Hellstenius, Elisabeth Holmertz, Tora Augestad, Ivan Ludlow, Silje Aker Johnsen, Janna Wettergren, Ebba Rydh, Cikada, Christian Eggen, Cecilie LøveidOphelias: Death by water singingSamtidNei
2016Maja S. K. Ratkje, The 24, RNCM Chamber Choir, University of Huddersfield Chamber Choir, Stian Westerhus, Hild Sofie Tafjord, Phil Julian, Mark Durgan, Antoine Chessex, Lasse Marhaug, Nils Henrik AsheimCrepuscular hourSamtidNei
2016Throndheim Voices, Jon Balke, BatagrafOn anodyneSamtidNei
2017Al Khowarizmis Mekaniske Orkester / Ensemble ErnstChristian Blom - Bring me that horizonSamtidJa
2017Natasha BarrettPuzzle woodSamtidNei
2017Oslo-Filharmonien / Kringkastingsorkesteret / PoingJan Erik Mikalsen - SaanSamtidNei
2017Peter Herresthal / Arctic Philharmonic / Øyvind BjoråEivind Buene - Violin concerto / MiniaturesSamtidNei
2018Cikada Strykekvartett / Knut Olaf SundeVertigo roomSamtidNei
2018Kjell Tore InnervikUtopias - Radical interpretations of iconic musical works for percussionSamtidNei
2018Oslo Philharmonic Orchestra / Peter Herresthal / Peter SzilvayØrjan Matre: Konsert for orkesterSamtidJa
2018Telemark Kammerorkester / Lars-Erik Ter JungChasing stringsSamtidNei
2019CikadaHagen: Harmonium RepertoireSamtidNei
2019Hvoslef Chamber Music ProjectHvoslef Chamber Works No. VISamtidNei
2019Peter Herresthal, Oslo Filharmoniske Orkester, Clémént Mao-TakacsKaija Saariaho - Graal Théâtre etcSamtidNei
2019Øyvind Torvund/BIT 20 Ensemble, Trond Matsen, Kjetil Møster og Jørgen TræenThe Exotica AlbumSamtidJa
2020Christian Wallumrød EnsembleManySamtidNei
2020Tøyen Fil og KlafferiBotanisk hageSamtidNei
2020Det Norske SolistkorLamentSamtidJa
2020Kim Myhr & Australian Art OrchestraVesperSamtidNei
2009Lasse ThoresenTo the Brother PeoplesSamtidskomponistNei
2009Ruben S. GjertsenGrainsSamtidskomponistJa
2009Sven Lyder KahrsDew Sparrows BreathSamtidskomponistNei
2010Knut VaageBergen Philharmonic Orchestra: Gardens of HokkaidoSamtidskomponistNei
2010Lene GrenagerAlpaca Ensemble: Systema NaturaeSamtidskomponistNei
2010Nils Henrik AsheimNils Henrik Asheim & Gjertrud's Gypsy Orchestra: Mazurka - Remaking ChopinSamtidskomponistJa
1997CikadaSvorsk, swegianSamtidsmusikkNei
1997Cikada, Bjørg Værnes, Anders Brunsvik, Anne Gjevang, Peter Herresthal, Stavanger Symfoniorkester m/Alexander DmitrievAntonio Bibalo: PortraitSamtidsmusikkNei
1997Trond SæverudGhosts: Fiolinmusikk av Hvoslef, Nordheim og HauglandSamtidsmusikkJa
1998Einar Henning SmebyePianoSamtidsmusikkNei
1998Oslo Filharmoniske OrkesterLasse Thoresen: The sonic mindSamtidsmusikkJa
1998Peter HerresthalPlease accept my ears!SamtidsmusikkNei
1999Cikada, Oslo Sinfonietta, Trondheim Symfoniorkester, Riise, EggenJon Øivind Ness: Dandy garbageSamtidsmusikkNei
1999Oslo Filharmoniske Orkester, Det Norske Kammerorkester, Oslo SinfoniettaRolf Wallin: BoylSamtidsmusikkJa
1999Oslo Sinfonietta, Cikada, Lindberg, EggenBernt Sørensen: Birds and bellsSamtidsmusikkNei
2000Arve TellefsenArne Norheim: Concerto for Violin And Orchestra, Fartein Valen: Concerto For Violin And OrchestraSamtidsmusikkNei
2000Kenneth KarlssonSofferte Onde SereneSamtidsmusikkJa
2000Oslo SinfoniettaMusic by Hagerup, Reinholdsen, Buene, Hagen og Kjelstrup RatkjeSamtidsmusikkNei
2001Ametri String QuartetNess/Husby/Buene/Grenager/Kahrs/AdderlySamtidsmusikkNei
2001Bit 20 og SolisterHenrik Hellstenius SeraSamtidsmusikkNei
2001Peter HerresthalArne Nordheim: Complete violin musicSamtidsmusikkJa
2002Frode HaltliLooking on darknessSamtidsmusikkJa
2002Oslo StrykekvartettThe silver cordSamtidsmusikkNei
2002Truls MørkDutilleuxSamtidsmusikkNei
2003Bjørn IankeContemporary double bass solo 3SamtidsmusikkNei
2003Hans-Kristian Kjos SørensenOpenSamtidsmusikkJa
2003Ragnhild BerstadRespiroSamtidsmusikkNei
2005Cikada String QuartetSaariaho cage madernaSamtidsmusikkNei
2005Nils Henrik Asheim19 march 2004, Oslo CathedralSamtidsmusikkJa
2005Sigyn Fossnes/Einar Henning SmedbyeTightrope walkerSamtidsmusikkNei
2006Grex Vocalis / KORKArne Nordheim: DraumkvedetSamtidsmusikkJa
2006Norske Kammerorkester / Dir. Terje TønnesenCorelli MachineSamtidsmusikkNei
2006Rolf-Erik NystrømConcepts of Sorrows & DangersSamtidsmusikkNei
2007Cikada DuoNordheimSamtidsmusikkNei
2007Kari RønnekleivOle-Henrik Moe: Ciaccona/3 Persephone PerceptionsSamtidsmusikkJa
2007Rolf BorchStep InsideSamtidsmusikkNei
2007Vertavo String QuartetNils Henrik Asheim: Broken LineSamtidsmusikkNei
2008Ellen UgelvikGeorge Crumb: Makrokosmos I-IISamtidsmusikkJa
2008Nordic VoicesDjånki DonSamtidsmusikkNei
2008Rolf Wallin / Oslo Filharmoniske OrkesterActSamtidsmusikkNei
2009Håkon AustbøNorwegian ImperativesSamtidsmusikkNei
2009Oslo Philharmonic Orchestra / Gupta og Szivay m/Herresthal, Birkeland, Bullock og StyffeLow JiveSamtidsmusikkJa
2009Truls Mørk / Scottish Chamber Orchestra / John StorgårdsPlays HallgrimsonSamtidsmusikkNei
2010Alpaca EnsembleSystema NaturaeSamtidsmusikkNei
2010Edvin ØstergaardDie 7. HimmelsrichtungSamtidsmusikkJa
2010Øivind FarmenNorwegian SafariSamtidsmusikkNei
2011Håkon AustbøWantedSamtidsmusikkNei
2011Håkon ThelinLightSamtidsmusikkJa
2011Oslo Phil.Orch/Saraste/HesbyNordheim: EpitaffioSamtidsmusikkNei
1979August MauritzenJeg har mitt hjerte i OsloScenemusikk-plateNei
1979Det Norske TeaterSå lenge skuta kan gåScenemusikk-plateJa
1979Tone RingenHeksScenemusikk-plateNei
1975Den Norske BlåsekvintettContemporary music from NorwaySeriøse instrumentalplateNei
1975Kjell BækkelundVillarkornSeriøse instrumentalplateJa
1975Musikkselskabet Harmoniens OrkesterJohan Svensen - Norske RapsodierSeriøse instrumentalplateNei
1974Arve TellefsenFartein Valens fiolinkonsertSeriøse plateNei
1974Musikkselskabet Harmoniens Orkester dir. Karsten AndersenKlassisk norsk musikk og nyere norsk musikkSeriøse plateNei
1974Valenkoret dir. Sverre ValenFjell-NoregSeriøse plateJa
1976Einar Steen-NøklebergNorsk barokk og galanterierSeriøse plateJa
1976Klaus EggeSymphoni no. 1. Opus 17Seriøse plateNei
1976The Norwegian Chamber SolistsPlay chamber music for winds, 2 plater (Glinka/Naufman/Reinecke/Vivaldi)Seriøse plateNei
1979Brynjar HoffSchuman, Britten, Reizenztein og T. Madsen-komposisjonerSeriøse plateNei
1979Einar Steen-NøklebergFongaard, Hagerup Bull og Sæverud-komposisjonerSeriøse plateNei
1979Oslo trioFelix Mendelsohn og Frank Martin-komposisjonerSeriøse plateJa
1980Arve TellefsenSerenadeSeriøse platerJa
1980Brynjar HoffOboeSeriøse platerNei
1980Den norske BlåsekvintettNielsen / Fernstrøm / Bilbao-komposisjonerSeriøse platerNei
1975Hallgerd Benum DahlHalfdan Kjerulf - romanserSeriøse vokalistJa
1975Kari FrisellAgathe Backer Grøndahl - romanserSeriøse vokalistNei
1975Olav EriksenHalfdan Kjerulf - romanserSeriøse vokalistNei
1972Jens Book-JenssenSpesialprisJa
1979Pete KnutsenSpesialprisJa
1988Harald SæverudSpesialprisJa
1995Arne BendiksenSpesialprisJa
1973Sigbjørn Bernhoft OsaSpesialpris, Juryens hedersprisJa
1984Sigurd (Totto) JohannessenSpesialpris/Juryens HedersprisJa
1981Henning SommerroLitt ta meSpesialpris/Juryens HedersprisJa
1981Terje RypdalSølvharpen/10-års jubileumsprisJa
2009Anne Grete PreusNesten aleneTekstforfatterNei
2009Frank TønnesenTønes: SobihobTekstforfatterNei
2009Kjartan Kristiansen / Aslak DørumDumDum Boys: TidsmaskinTekstforfatterJa

Gjør et søk i Spellemanns arkiv. Finn nominerte og vinnere fra alle år!